Trávnik pri vašom dome je neoddeliteľnou súčasťou celkového vzhľadu vášej nehnuteľnosti aj pozemku. Preto je nesmierne dôležité, venovať mu rovnakú pozornosť ako samotnému domu.

Možno ste ani netušili, že tento zelený koberec má hneď niekoľko funkcií v závislosti od ročného obdobia. V lete trávnik zjednocuje jednotlivé časti záhrady ako sú kvetinové záhony, skalky, oblasti s vysadenými stromami a dotvára celú scenériu. Naopak v zimnom období, keď sú zvyšná časť záhrady spí,  dodáva celej záhrade život.

Távnik možno rozdeliť na základné druhy v závislosti od jeho účelu - okrasný a úžitkový.

Okrasný trávnik
Okrasný trávnik s krásnym zamatovým povrchoma výraznou zelenou farbou  je rozpoznateľný hneď na prvý pohľad. Tento trávnik je vytvorený jemnou kompaktnou trávou - psinčekmi a kostravami, nenachádzajú sa v ňom trávy so širšími listami. Trávnik sa kosí pravidelne, do výšky koberca. Týmto spôsobom sa drsnejšej tráve zabraňuje, aby prerastala jemnejšiu. Okrasný trávnik je na poohľad príjemný, no odporúča sa po ňom chodiť čo najmenej.

Úžitkový trávnik
V úžitkovom trávniku dominujú mätohony a širokolisté trávy. Na tomto trávniku však máte oveľa viac možností na aktívny život a bývanie. Je totiž vhodný na športové hry, ležanie a je odolnejší voči každodennej námahe. Zároveň oveľa lepšie znáša občas zanedbanú starostlivosť. Väčšina tráv, ktorá tento trávnik tvorí sa pri okrasnom považuje za burinu. Ďalšou veľkou výhodou je jeho obstarávacia cena a tiež rýchle rozrastanie.